İletişim Bilgileri

İstanbul Ofis

Kuştepe Mah. Mecidiyeköy Yolu Cad.
Trump Tower Blok
No: 12 İç Kapı No: 454
Şişli/İstanbul/Türkiye
 +90850 308 12 12
[email protected]

Ankara Ofis

Üniversiteler Mah. 1606. Cad. No: 4
Cyberpark A Blok 706 Bilkent
Çankaya/Ankara/Türkiye
 +90850 308 12 12
[email protected]

Aydın Ofis

Zafer Mah. 152 Cad. No: 27/C
Efeler/Aydın/Türkiye
 +90850 308 12 12
[email protected]

Dubai Ofis

Unique Adventure Business Center L.L.C
Port Saeed Road Deira
Office Number – 403/032
Dubai/BAE
+97 150 182 5634
[email protected]

Exploit Nedir? Ne Amaçlı Kullanılır?

 • Warpiris
 • Nisan 6, 2022
 • 734 Görüntülenme

Exploit Nedir? Ne Amaçla Kullanılır? 

Exploit, “istismar etmek, sömürmek” anlamlarını taşımaktadır. Exploit, yazılımlarda ve bilgisayarlarda bulunan açıklardan, yazılım hatalarından çıkar sağlamak için geliştirilmiş kodlar ve programlardır. Bu kodlar veya programlar, sisteme sızarak, yetkili bir kullanıcı oluşturarak sistemi devre dışı bırakır. Exploitler, sistemin en zayıf noktalarını bularak sisteme gizlice sızar. 

Exploit Çeşitleri 

Exploitlerin birden fazla çeşidi bulunmaktadır. Çalışma prensiplerine göre etki edecekleri alanlar değişim göstermektedir.  

 • Remote Exploit 
 • Local Exploit 
 • Dos Exploit 
 • Command Execution Exploit 
 • SQL Injection Exploit 
 • Zero Day Exploit 

Remote Exploit 

Remote exploitler, ağ üzerinden çalışmakta ve mevcut ağ üzerindeki güvenlik açıklarını kullanarak sisteme erişim sağlar. 

Local Exploit 

Locl exploit’ler bir *.exe, *.gif gibi dosya çalıştırıldığına devreye girer ve yerel bilgisayarda yüklü olan yazılım sayesinde exploit içinde entegre edilmiş olan Shellcode’u çalıştırarak kötü kodu sisteme yükler. Bu sayede saldırgan sistem tarafında yetkili kullanıcı haklarına sahip olur. 

Dos Exploit 

Denial of Services (Dos) exploitler, sistemi yavaşlatan ve çoğu zaman sistemi durma noktasına getiren zararlı yazılımlardır. 

Command Execution Exploit 

Saldırgan tarafından kontrol edilebilen bu exploit türü bir program kodunu sisteme uygulamak için uygun ortam sağlamaktadır. Zararlı kodun sisteme zarar verebilmesi ve doğru çalışabilmesi için açıklı uygulamanın çok iyi bilinmesi gereklidir. Daha sonra zararlı kod çalışır hale geldiğinde saldırgan hedef alınan sistemde yönetici haklarını kazanarak sistem üzerinde tam yetkili şekilde yönetim yapabilmektedir. 

SQL Injection Exploit 

SQL (Structured Query Language) veri tabanlarında veri silme, değiştirme ve çekme işlemlerini yapmaya yarayan basit yapılı bir dildir. Web uygulamasında veri tabanı desteği bulunur ve uygulama veri tabanı bu dil ile iletişim kurmaktadır. SQL Injection Exploit çeşidinde iletişim sağlayan SQL cümleciği değiştirilerek sistem üzerinde veri bilgisi değiştirilebilir, bunun sonucunda da sistemde büyük sorunlara sebep olur. 

Zero Day Exploit 

Zero Day Exploit saldırıları, yazılımdaki bir açığın geliştiricilerden önce saldırganlar tarafından farkedilerek oluşur. Keşfedilen bu açık üzerinden yazılan exploit’ler sisteme istedikleri zaman girebilmeleri için yayımlanmaktadır. Bu saldırılar son derece etkilidir. Yazılım geliştiricisi açıklı yazılım için yeni bir güncelleme yayınlamadığı sürece bu saldırı çalışmaya devam edebilir. 

Exploitler Nasıl Çalışır? 

Exploitler herhangi bir işletim sistemi veya program için tasarlanabilir. MacOs, Windows, Linux, Unix gibi işletim sistemleri için oluşturulan exploitler mevcuttur. Bu işletim sistemlerinde bulunan güvenlik açıklarına yönelik oluşturulan zararlı yazılımlar, sistemle iletişime geçerek saldırganın hedefine ulaşmasına katkı sağlar.  

Saldırganlar, sistem açıklarından faydalanmak için güvenlik açıklarını keşfederler. Sonrasında bu güvenlik açıkları üzerinden sisteme sızarak hedef sisteme veya sistemlere zararlı yazılımlar yerleştirilir. 

Exploit Saldırılarına Karşı En Etkili Korunma Yöntemleri 

Exploit saldırıları son derece tehlikeli ve korkutucu boyutlarda olabiliyor. Fakat bu saldırılarıdan korunma yöntemleri de bulunuyor. Bu yöntemler uygulayarak siber güvenlik  olarak da koruma sağlamış olursunuz. 

 • Yazılımlarınızı ve sistemlerinizi güncel tutun: Yazılımlarınız ve işletim sistemlerinizi sık sık güncellemeye dikkat edin. Güncellemeler içerilerinde bir çok güvenlik yaması bulundurur. Bu güvenlik yamalarıyla daha güvende olabilirsiniz. 
 • Yalnızca gerekli uygulamaları kullanın: Her yeni bir uygulamada sistemde güvenlik açığı oluşmasına sebep olabilir. Sadece ihtiyaç duyulan uygulamaları kullanarak sistem ağının güvenlik açığı riskini minimuma indirmiş olursunuz. 
 • Etkili bir güvenlik duvarı kullanın: Güvenlik duvarı yapılacak exploit saldırılarına karşı sistemin korunmasını sağlar. Güvenlik duvarı üzerinde tanımlanan bazı kurallar sayesinde belirli işlemlere izin verecektir. Bu da sistemin korunmasına maksimum yarar sağlayacaktır. 
 • Kurum çalışanlarının eğitimini sağlayın: İnsan hatalarından dolayı kurum çalışanları dijital tehditlere karşı eğitilmelidir . 
 • Antivirüs yazılımlarını kullanın: Antivirüs yazılımları sistemlerde bilinen veya bilinmeyen tehditlere karşı sisteminizi güvende tutmaya yardımcı olacaktır.